Очікування на рішучий крок щодо автокефалії та повного розриву з Російською православною церквою не справдилися. Архієреї Української православної церкви Московського патріархату під час зустрічі у Феофанії не підтримали жодної з ініціатив про вихід зі структури РПЦ. Про це повідомив релігієзнавець Сергій Шумило.
Нарада архієреїв відбулась у день третьої річниці так званого Феофанівського собору. Проте, за словами експертів, замість конкретних рішень прозвучали лише обтічні заяви, а сама подія обмежилась читанням звернення митрополита Онуфрія.
Противники Москви в меншості
Пропозиції окремих архієреїв щодо відновлення євхаристійного єднання зі Вселенським Патріархатом і офіційного звернення до предстоятелів інших Помісних Церков із проханням визнати автокефалію УПЦ МП були відкинуті. За словами Шумила, більшість учасників зібрання уникали чітких заяв і пасивно промовчали.
«На жаль, жодної конкретики не пролунало. Усі надії на серйозні заяви вкотре були марними», — написав дослідник. Він наголосив, що це лише грає на руку Москві, яка зацікавлена у збереженні контрольованого статусу УПЦ МП в Україні.
Позиція радикального крила
Під час обговорень тон задавав митрополит Черкаський і Канівський Феодосій (Снігірьов), який озвучив позицію прихильників повної лояльності до РПЦ. Його вважають представником радикального «кирилівського» крила в УПЦ МП. Саме Феодосій активно виступає проти будь-якого дистанціювання від Москви.
Відомо, що СБУ веде проти нього слідство за частинами 2 та 3 статті 436-2 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за заперечення збройної агресії РФ та глорифікацію її учасників.
Аргументи на користь «незалежності» вже прозвучали раніше
Окремі архієреї, серед яких митрополит Олексій (Шпаков), намагались наголосити, що церква ще у 2022 році вже декларувала незалежність від РПЦ. У коментарі «Главкому» він зазначив, що відтоді «все сказано» і «нічого нового не очікувалося» від нинішньої наради.
«Кажуть, що Онуфрій має зробити ще одну заяву про вихід із Синоду РПЦ. Але він вже це казав, як і те, що засуджує війну. Просто це всі вже забули», — сказав митрополит.
Таким чином, зустріч архієреїв УПЦ МП у Феофанії стала ще одним прикладом збереження статус-кво, попри запити суспільства на чітке дистанціювання від держави-агресора та її церковної структури.
Залишити коментар