У День Києва, який цьогоріч припав на 25 травня, столиця України вкотре пережила нічну масовану атаку з боку Росії. Сирени, вибухи та багатогодинна тривога стали жорстоким «привітанням» для киян. Ці події викликали глибокий резонанс у суспільстві, зокрема серед діячів культури.
Легендарна українська поетеса Ліна Костенко згадала в інтерв’ю, що подібне Київ вже переживав у роки Другої світової війни. Її слова пролунали в рамках спецпроєкту «Києве мій» громадської ініціативи «Голка».
«Добре пам’ятаю цей звук сирен – нацисти теж так “вітали” Київ і всю Україну під час Другої світової. Але наша Армія привітала Київ, його захистивши», – сказала поетеса.
Вона наголосила, що столиця завдячує своєю стійкістю тим, хто сьогодні стоїть на її обороні. «Честь і слава кожному, хто захищає Київ і Україну, а отже, честь і слава Вартовим, що боронять рубежі демократії, рубежі цивілізованого світу», – заявила Костенко.
Про відповідальність міської влади
Письменниця також звернулась до київської влади із закликом змінити ставлення до міста. Вона закликала брати приклад із французької практики збереження історичного обличчя Парижа.
«Мені б дуже хотілося, щоб за всіх політичних обставин київська влада мала ставлення до Києва подібне до ставлення у Франції до Парижа. Будь-яка забудова повинна поважати розум і душу Міста…», – підкреслила вона.
Ліна Костенко переконана, що збереження культурного обличчя столиці має бути таким же пріоритетом, як і її захист на фронті.
Історія Дня Києва
Офіційно прийнята дата заснування Києва – 482 рік. Місто, за легендою, заснували полянські князі Кий, Щек, Хорив та їхня сестра Либідь. Уперше День Києва відзначили у 1982 році, коли столиця святкувала своє 1500-річчя. У 2025 році Києву виповнилося 1543 роки.
Попри війну, свято залишається важливим для мешканців столиці – як день пам’яті, вдячності й надії на мирне майбутнє.
Залишити коментар