Головна Країна Найбрудніша вода України – у промислових центрах: еколог назвав регіони та головні джерела забруднення
Країна

Найбрудніша вода України – у промислових центрах: еколог назвав регіони та головні джерела забруднення

Поділитися
Поділитися

Найбільше водні ресурси України потерпають у промислових регіонах центральної та східної частини країни, зокрема вздовж Дніпра та на Приазов’ї. Про це в інтерв’ю розповів Леонід Бицюра – завідувач кафедри екології та охорони здоров’я Західноукраїнського національного університету, член Ради Української водної асоціації.

Промисловість – головний фактор погіршення якості води

За словами експерта, найгірша ситуація – в районах із розвиненою металургією та гірничодобувною промисловістю. Зокрема мова йде про Дніпро, Запоріжжя та східні області України. У деяких з них додаткову проблему створюють затоплені шахти, де через воєнні дії та відсутність електроенергії неможливо відкачати воду.

Також зростає рівень забруднення води біля великих обласних центрів, які розташовані на Дніпрі.

Невидима небезпека сільського господарства

Проте еколог зазначає, що не лише заводи й шахти винні у погіршенні якості води. Значний вплив мають і аграрії. До водойм потрапляють пестициди, гербіциди, інсектициди та інші хімічні засоби захисту рослин. З полів ці речовини змиваються до підземних та поверхневих вод.

«Свинарники та птахоферми – серед найбільших джерел небезпеки. Ще один серйозний чинник – незасвоєні добрива, які ніхто належно не контролює. Аграрний сектор має сильне лобі, тому законопроєкти щодо контролю якості ґрунтів блокує аграрний комітет Верховної Ради», – пояснює Бицюра.

Село не завжди означає чисту воду

За словами фахівця, поширений стереотип про «екологічно чисту сільську воду» не завжди відповідає дійсності. Багато сільських громад не мають очисних споруд. Відходи потрапляють у криниці, які часто розташовані біля сміттєзвалищ або ферм.

«Іноді люди навіть візуально бачать, що вода каламутна або з пінкою. У ній можуть бути залишки фармацевтики, мікробіологічні забрудники, добрива чи стоки з ферм», – підкреслює еколог.

Береги без захисту: скасовані водоохоронні зони

Ще одна критична проблема – ігнорування санітарних норм. Господарства часто розорюють землю впритул до водойм, хоча за законодавством має бути буферна зона. Через це добрива безперешкодно потрапляють у річки, а потім – у ґрунтові води.

Як дізнатись про якість води?

Леонід Бицюра наголосив: навіть якщо вода виглядає прозорою, це не гарантує її безпечності. Для перевірки рекомендується звертатися до:

  • лабораторних центрів Міністерства охорони здоров’я;
  • Держпродспоживслужби;
  • незалежних лабораторій в Одесі, Івано-Франківську та Вишгороді – де можна замовити аналіз до 200 параметрів.

«Візуально оцінити безпечність води – неможливо. Тільки аналізи покажуть реальну картину. І це – не той випадок, коли можна економити на здоров’ї», – резюмує експерт.

Поділитися

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті
Країна

Київстар готується до супутникового зв’язку: перші успішні тести з мережею Starlink

Мобільний оператор «Київстар» провів успішне тестування своєї SIM-карти у прямому супутниковому зв’язку...

Країна

Зеленський: лише санкції США здатні реально вдарити по Росії

Президент України Володимир Зеленський заявив, що реальний тиск на Російську Федерацію можливий...