Українські аграрії отримали новий експортний напрямок — Китай офіційно схвалив постачання гороху з України. Відповідне рішення стимулює виробників до збільшення обсягів посівів, а також створює передумови для зростання цін на бобову культуру вже в найближчі місяці.
Про це заявила президентка Української бобово-соєвої асоціації Антоніна Скляренко у своїй колонці для Agrotimes.
За її словами, Китай входить до переліку найбільших світових імпортерів бобових, тож відкриття цього ринку стало стратегічно важливим для українського агросектору. Крім того, напередодні посол Китаю Ма Шенкунь запевнив, що Україна має пріоритет серед постачальників агропродукції у разі альтернатив.
Мито на канадський горох посилило позиції України
Окрему роль у покращенні експортних перспектив України відіграло рішення Пекіна щодо введення 100% мита на імпорт канадського гороху. Це суттєво знизило привабливість канадського продукту на китайському ринку та відкрило вікно можливостей для українських експортерів.
«Станом на березень 2025 року закупівельні ціни на горох в Україні стабільно зростають. На експортному ринку, наприклад, на базисі CIF у Пакистані та Індії, ціна сягає близько $350 за тонну», – зазначила Скляренко.
Туреччина, Індія та нові ринки
Наразі найбільшим покупцем українського гороху залишається Туреччина, яка у 2024 році закупила 77,1 тис. тонн на суму майже $18,7 млн. На другому місці — Індія, яка придбала 76,9 тис. тонн на $21,6 млн.
Рішення уряду Індії про продовження безмитного імпорту жовтого гороху до травня 2025 року також позитивно позначилося на зростанні обсягів постачання. Попри попередні заяви про припинення пільгового режиму, несприятливі погодні умови в Індії змусили переглянути торговельну політику.
До ключових напрямків експорту також входять:
- Італія
- ОАЕ
- Пакистан
- Бангладеш
- Малайзія
У сукупності ці ринки забезпечують понад 62% усього експорту українського гороху.
Розвиток переробки та нові формати продукції
Ще одним напрямком розширення українського агроекспорту стало виробництво колотого гороху. Така продукція має привабливішу ціну та стабільний попит у країнах Близького Сходу, зокрема в ОАЕ та Саудівській Аравії.
«Рівень виробництва гороху в Україні стабільно зростає. Якщо у 2023/2024 маркетинговому році валовий збір становив 409 тис. тонн, то у 2024/2025 прогнозується збільшення врожаю до майже 480 тис. тонн», – зазначила Скляренко.
Таким чином, українські виробники отримали унікальний шанс закріпитися на новому стратегічному ринку та одночасно диверсифікувати формати продукції, адаптуючись до потреб різних країн-імпортерів.
Залишити коментар