Головна Гроші «Енергоатом» уклав угоду на 580 млн без розкриття вартості обладнання: журналісти вказують на ризики
Гроші

«Енергоатом» уклав угоду на 580 млн без розкриття вартості обладнання: журналісти вказують на ризики

Поділитися
Поділитися

5 травня компанія «Енергоатом» підписала контракт на 580 млн грн на заміну трансформатора на одній з українських АЕС. У документації не зазначено, про яку саме станцію йдеться, що може бути пов’язано з міркуваннями безпеки. Так само не вказано і прізвища представників компанії та підрядника – ПрАТ «Юженергобуд». Про це повідомляють журналісти «Наших грошей».

Згідно з тендерними даними, з усього обсягу угоди 504 млн грн (87%) становить вартість обладнання. Однак ціни на конкретні позиції не оприлюднено. Весь перелік устаткування – а це кілька десятків найменувань, зокрема реле, труби, кабелі, вводи – вказано як єдиний комплект з позначкою «Трансформатор У1 та комплектуючі» без розбивки вартості.

Проблеми з прозорістю

У відкритому доступі залишилися тільки позиції на суму менше 40 млн грн, зокрема будівельні матеріали. Але й тут вартість окремих товарів викликає питання. Наприклад, бетон марки В10 зазначено по 4 479 грн/м³ без ПДВ, що з урахуванням податку дає 5 375 грн. Для порівняння: на Київщині та у Рівному такий бетон продають по 3 000–3 100 грн/м³, у Миколаєві — близько 3 700 грн.

«Наші гроші» закликають експертів незалежно оцінити вартість обладнання, адже відсутність конкретних цифр позбавляє можливості перевірити адекватність ціни закупівлі.

Повторення практики: випадок березня

Журналісти нагадують, що у березні 2024 року «Енергоатом» уже уклав подібну угоду із «Запоріжтрансформатором» на 2,57 млрд грн без розкриття вартості трансформаторів. Тоді це пояснили «конфіденційністю» контракту між державними підприємствами.

Підрядник у стані банкрутства

Підрядна компанія – ПрАТ «Юженергобуд» з Миколаєва – з 2007 року перебуває в процедурі банкрутства. Попри це, фірма постійно отримує контракти на Південноукраїнській АЕС. Торік вона виграла тендер на 600 млн грн на будівництво захисної споруди. Компанія належить бізнесмену Матвію Ясеницькому. Його родичка, Анастасія Ясеницька, через іншу компанію – «Енергопромбуд» – у 2023 році отримала підряд на постачання кабелів на 335 млн грн та мішків типу біг-бег на 31 млн грн для АЕС.

Керівництво станції і приватна власність

До 2024 року ПАЕС очолював Ігор Полович, який, за даними місцевих ЗМІ, мешкав у будинку, що належить Ясеницькій. У 2024 році його звільнили і перевели до центрального апарату «Енергоатому». Його наступник – Вячеслав Стоянов – до цього працював у Рівненській області. Незважаючи на зміну керівництва, фірми, пов’язані з Ясеницьким, продовжують отримувати підряди.

Журналісти закликають до прозорості у розкритті цін, особливо коли йдеться про держфінансування на сотні мільйонів гривень, і просять розслідувати системні порушення публічності в енергетичній галузі.

Поділитися

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті
Гроші

Бізнесу на передовій подовжили пільгові кредити під 1% на п’ять років

Українські підприємці, які працюють у прифронтових регіонах або на територіях підвищеного воєнного...